Historia Władysławowa

Historia Władysławowa

Władysławowo ma starą historię. Miasto położone jest nad morzem, a więc w regionie, który był strategicznie ważny w każdym okresie. Jego początki wiązać należy jednak z okresem średniowiecza. Z tego okresu bowiem pochodzą pierwsze wzmianki na temat  osady rybackiej, która nazwana została Viela Ves, a zatem Wielka Wieś.

Tereny dzisiejszego Władysławowa zamieszkiwali bardzo pracowici i pobożni kaszubi. Później jednak, region ten przeszedł w posiadanie Krzyżaków. Bardzo szybko Władysławowo uzyskało prawa lokacyjne – szybko wybudowano tam dwa forty wojenne. Miasto przez długi czas rozwijało się prężni, ale dość spokojnie, było powiększane o nowe tereny i osiedla. Bardzo ważnym wydarzeniem było wybudowanie portu rybackiego w roku 1936 – port nazwano na część Władysława IV, który wybudował tam fort wojenny w wieku XV – Władysławowem. Port dostępny jest dla turystów od roku 1994. Po drugiej wojnie światowej połączono wszystkie osiedla i port w jedną gminę – znane nam dziś Władysławowo.

Ciekawostki

Jadąc do Władysławowa, może okazać się, że zadziwi nas kilka rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Przede wszystkim warto pamiętać, że miejsce to bardzo mocno złączone jest z  kulturą kaszubską, a więc bardzo często będziemy spotykać tam specyficzne wzory oraz formy, np. na budynkach. Kultura ta będzie oznaczała się także w kulinariach.

Z kaszub pochodzi także sławny pisarz i poeta, który nazywany jest drugim Sienkiewiczem – Augustyn Necel. Jego dzieła dotyczą przede wszystkim kultury rybackiej, ale także czasów potopu szwedzkiego. Będąc we Władysławowie, warto odwiedzić jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu pracownię  bursztynu, która znajduje się przy ulicy Władysławowskiej 56. Można zobaczyć tam, w jaki sposób z jantaru tworzy się przepiękne ozdoby. Władysławowo kryje w sobie wiele tajemnic!

Podobne

Brak komentarzy

Zostaw komentarz